DEFIBRYLATOR AED

Tu kupisz sprawdzony defibrylator AED

Bogaty wybór defibrylatorów AED

AED LifePOINT bPLUS  Defibrylator AED Life Point Pro AED od OLAMED Defibrylator AED Zoll Plus od OlamedDefibrylator AED HS1

Gwarancja, serwis, dobra jakość, niska cena

Zadzwoń i zapytaj

tel. +48 535 172 996

email: biuro@olamed.com.pl

Poniżej przedstawiamy kilka cennych informacji związanych z defibrylatorami AED

Nazwa defibrylatora AED pochodzi od angielskich słów Automated External Defibrillator, co oznacza Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. Defibrylator AED jest urządzeniem medycznym, które oddziałując na mięsień sercowy prądem o odpowiedniej energii, pomaga ratować życie w nagłym zatrzymaniu krążenia. Celem przeprowadzenia defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce i umożliwienie mu powrotu do normalnej pracy. Defibrylatory AED kwalifikują do defibrylacji tylko migotanie komór (VF).

Działanie i obsługa defibrylatora AED jest całkowicie bezpieczna, zarówno dla poszkodowanego, jak i dla osoby obsługującej defibrylator. Jeśli ratownik postępuje zgodnie z poleceniami defibrylatora AED, nikomu nie może stać się krzywda. Najważniejszą zasadą z zasad bezpieczeństwa jest nie dotykanie  poszkodowanego podczas analizy EKG i w trackie dostarczania defibrylacji (o czym AED wyraźnie informuje). Defibrylatory AED po zanalizowaniu pracy serca informują ratownika czy defibrylacja jest konieczna.  Jeśli poszkodowany nie wymaga defibrylacji, defibrylator nie wygeneruje wstrząsu. W defibrylatorach AED impuls elektryczny jest generowany  wtedy, gdy analiza serca wykazała konieczność przeprowadzenia defibrylacji. Sytuacja ta jest jednoznaczna z tym, że defibrylator AED wykrył zatrzymanie krążenia.

Defibrylator AED może użyć każdy uczestnik zdarzenia. Odpowiednie regulacje prawne w tej kwestii porusza Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, w której zgodnie z art.3 pkt.7 Pierwszą Pomocą są wszelkie czynności, które są podejmowane w celu ratowania osoby w sytuacji zagrożenia jej zdrowia lub życia. Czynności te podejmowane powinny być przez osobę, która znajduje się na miejscu zdarzenia, nie musi mieć wykształcenia medycznego. Osoba ratująca życie powinna wykorzystać wszelkie udostępnione do wykorzystania powszechnego wyroby medyczne i produkty lecznicze (dotyczy to między innymi użycia defibrylatora AED). Nieudzielenie Pierwszej Pomocy może skutkować sankcjami karnymi, w sytuacji kiedy pomocy tej można było udzielić. Również Wytyczne Europejskie Rady Resuscytacji z 2015 roku kładą duży nacisk na udzielanie pierwszej pomocy. Nacisk ten położony jest głównie na szkolenia z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej oraz powszechny dostęp do Defibrylatorów AED. Skuteczność terapii defibrylatorami AED jest na bieżąco potwierdzana, przez co zasadne są działania prewencyjne zwiększające ilość AED w miejscach użyteczności publicznej.

Defibrylator AED powinien zostać użyty najszybciej jak się da. Przyjmuje się, że po czterech minutach od zatrzymania krążenia dochodzi do nieodwracalnych zmian w korze mózgowej. Zatem im szybciej zostanie udzielona pomoc, tym większe prawdopodobieństwo uratowania poszkodowanego.

Użycie defibrylatora AED jest zasadne w sytuacji, w  której poszkodowany nie oddycha lub wydaje oddechy agonalne, to znaczy 2 słabe oddechy na 10 sekund. W tej sytuacji koniecznie, jeśli mamy pod ręką AED powinniśmy go użyć.

Nie wszystkie defibrylatory AED działają w takich samych warunkach. Są takie modele, którymi można defibrylować na mokrej i metalowej powierzchni. Inne można bezpiecznie używać w deszczu, jeszcze inne doskonale znoszą wstrząsy. Na rynku jest wiele marek i modeli defibrylatorów, które różnią się poza wyglądem zewnętrznym, również żywotnością części wymiennych (baterii i elektrod), częstotliwością autotestów, szybkością analizy pracy serca oraz ładowania impulsu elektrycznego, stopniem szczelności, pojemnością pamięci. Jednak pamiętać należy, że wszystkie defibrylatory AED zaprojektowane zostały w celu przywracania pracy serca.

Defibrylator AED składa się z urządzenia głównego AED oraz elektrod. Po włączeniu AED urządzenie prowadzi ratownika przez proces ratowania życia, nawet jeśli defibrylacja nie jest wskazana. Komendy świetlne, głosowe i dźwiękowe krok po kroku wskazują, co należy robić. W trakcie analizy serca oraz w trakcie defibrylacji nie należy dotykać poszkodowanego. Podstawowe wyposażenie defibrylatorów AED zawiera elektrody dla dorosłych. Aby defibrylować dzieci do 8 roku życia (do 25 kg masy ciała) konieczne jest użycie elektrod dziecięcych. Defibrylator automatycznie rozpoznaje ten typ elektrody. Niektóre urządzenia dają możliwość przepięcia elektrod z AED i podłączenia bezpośrednio do defibrylatora klinicznego. W przypadku innych można to osiągnąć za pośrednictwem specjalnej przejściówki (adaptera). Adapter łączy wtyczkę elektrody ze złączem w defibrylatorze klinicznym. Defibrylatory AED posiadają wbudowane karty pamięci, które pozwalają odczytać pracę defibrylatora takie jak: przebieg defibrylacji, analizę EKG, rejestrują także głosy osób udzielających pomocy i świadków zdarzenia.

Bezawaryjność defibrylatora AED zapewnia moduł autotestu. Urządzenia te w odpowiednich odstępach czasowych przeprowadzają automatycznie kontrolę wewnętrznej elektroniki, oprogramowania, poziomu baterii, stanu elektrod. Wykrycie przez AED błędu skutkuje  zapaleniem diody kontrolnej lub zmianą koloru diody oraz komendami głosowymi przy włączeniu urządzenia. Funkcja autotestu sprawia, że niektóre defibrylatory AED nie wymagają serwisowania. Zakres przeglądu technicznego spoczywa na użytkowniku i polega na wymianie w odpowiednim czasie baterii, elektrod oraz monitorowanie stanu diod kontrolnych. W celu zminimalizowania stresu wynikającego z obsługi defibrylatora i niepewności osoby ratującej co to skuteczności prowadzonych przez nią działań, niektóre defibrylatory AED posiadają kontrolę siły ucisku (przy użyciu specjalnych elektrod), inne dają możliwość treningu Pierwszej Pomocy poprzez przełączenie AED na tryb szkoleniowy i użyciu elektrod szkoleniowych.

Defibrylatorem AED można defibrylować dzieci używając w tym celu specjalnych elektrod dla dzieci, podających mniejszą ilość energii lub klucza pediatrycznego (redukującego ilość energii).

Podczas akcji ratowniczej może zajść konieczność kilkukrotnej defibrylacji. Serce nie zawsze po pierwszej defibrylacji wraca do normalnego rytmu. Czasem koniecznych jest kilka defibrylacji, pomiędzy którymi cały czas należy prowadzić masaż serca.

Defibrylator AED powinien być zlokalizowany w miejscu centralnym każdego budynku.  Najczęściej defibrylatory umieszczane są przy portierniach, recepcjach, przy apteczkach z pierwszą pomocą.

Defibrylator AED powinien znajdować się  w miejscu, w którym doszło w ostatnich dwóch latach do zatrzymania krążenia oraz w miejscach o dużym zagęszczeniu ludności. Upowszechnianie idei PAD, czyli Publicznego Dostępu do Defibrylatorów AED, przynosi swoje efekty. Coraz większa ilość defibrylatorów i w coraz liczniejszych miejscach: przychodnie, dworce, stacje benzynowe, lotniska, szkoły, instytucje, fabryki, galerie handlowe pozwala oswoić się społeczeństwu z tymi urządzeniami. Liczba automatycznych defibrylatorów stale rośnie, ponieważ dobrze sprawdzają się w sytuacjach zagrożenia życia przez nagłe zatrzymanie krążenia i każda osoba jest w stanie pomóc poszkodowanemu za pomocą AED.



To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą