Dlaczego defibrylatory AED nie są częściej wykorzystywane?

AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, jest małym, przenośnym urządzeniem, które szybko analizuje pracę serca i dzięki działaniu impulsu elektrycznego powoduje przywrócenie akcji serca osobom z NZK (Nagłym Zatrzymaniem Krążenia).  Defibrylatory AED zostały opracowane tak, aby  były proste w obsłudze, nawet dla przeciętnych ludzi.
AED są stworzone po to, aby ratować ludzi, jednak wielu ludzi nie jest zaznajomionych z technologią, wiele osób boi się używać defibrylatorów w sytuacjach kryzysowych.

Obsługa defibrylatora AED
AED jest niewielkim urządzeniem, o rozmiarze przypominającym teczkę biurową lub mały komputer. Zestaw AED składa się z urządzenia głównego AED oraz pary elektrod, które przykleja się do klatki piersiowej pacjenta. Defibrylator wydaje komendy głosowe, prowadzące osobę obsługującą urządzenie przez proces ratowania życia. Defibrylatory AED można znaleźć w wozach strażackich, karetkach pogotowia oraz na halach sportowych, lotniskach, w kompleksach biurowych i innych miejscach użyteczności publicznej. AED generuje impuls elektryczny, który dostarcza sercu osoby z NZK. Zdarzają się jednak sytuacja, gdzie defibrylacja nie jest zalecana, wystarczy jedynie masaż serca.

Niski procent użycia AED
Użycie defibrylatora AED u osób po zawale serca zwiększa przeżywalność aż o 30%.

AED są zaprojektowane tak, aby potrafił je użyć każdy laik.  Jednak inspektorzy BHP informują, że AED nie są często wykorzystywane przez pracowników w celu niesienia pomocy. Wskazanie przyczyn niskich wskaźników wykorzystania defibrylatorów nie jest jednoznaczne, ale ogólnie można podzielić te przyczyny na kilka podstawowych kategorii.

Publiczna nieświadomość dotycząca AED
Niestety, wiele osób nigdy nie widziało defibrylatora AED i nie ma pojęcia, w jaki sposób urządzenie to działa. Ten brak wiedzy na temat urządzenia może spowodować niechęć do wykorzystywania go w sytuacjach awaryjnych.Jeśli więcej pracodawców w ramach standardowych szkoleń z pierwszej pomocy uwzględniłoby również obsługę AED, więcej osób poznałoby te urządzenia a to z kolei zmniejszyłoby opór przed ich użyciem w sytuacjach kryzysowych.

Obawy związane z technologią medyczną
Samo słowo „defibrylator” może niektórych przestraszyć, ponieważ wiąże się z terminologią medyczną. Skoro defibrylator jest urządzeniem medycznym, to „powinien” być wykorzystywany tylko przez wykwalifikowaną kadrę medyczną. Wiele osób myśli właśnie w ten sposób, przez co nie czują się kompetentni do obsługi AED. Faktem jest, że defibrylatory AED są przeznaczone do obsługi przez niemalże każdego. Należy wykorzystać możliwości, jakie urządzenie daje do ratowania życia.

Obawy o zranienie osób poszkodowanych
Ponieważ AED jest przeznaczony do defibrylacji (przekazanie impulsu elektr ycznego do serca zawałowca), wiele osób może się obawiać o przypadkowe zranienia tej osoby. Jednak urządzenia te generują impuls elektryczny tylko wtedy, gdy uznają to za konieczne, po przeprowadzeniu wcześniejszej analizy serca.​​AED są bezpieczne zarówno dla osoby osoby ratowanej, jak i dla osoby ratującej.Jeśli mają Państwo pytania na temat defibrylatorów AED, ich działania, obsługi, chcieliby Państwo nauczyć się właściwej obsługi AED zapraszamy do odbycia kursu z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, które już teraz coraz częściej mają w programie szkolenie z obsługi AED.
Osoby zainteresowane kursami zapraszamy do odwiedzenia naszej oferty szkoleń, również osoby niedosłyszące SZKOLENIA OLAMED


To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą