Elektrody do AED – ograniczona trwałość

Dlaczego elektrody do defibrylatora AED mają ograniczoną żywotność?

Funkcja pól kontaktowych elektrod do defibrylatora AED
Elektrody mają dwie podstawowe funkcje. Dołączone do defibrylatora AED elektrody dokonują pomiaru rytmu serca, aby ocenić, czy konieczna jest defibrylacja. Jeśli AED zaleca wstrząs, impuls elektryczny dostarczany jest za pomocą tych samych elektrod.  Aby pomiar rytmu serca i przeprowadzenie defibrylacji odbyło się prawidłowo ważny jest dobry stan elektrod (ich ważność).

Elektrody pokryte są żelem
W celu przylegania elektrod do skóry, elektrody są pokryte żelem, który nie tylko zapewnia dobrą przyczepność, ale również przewodzi prąd elektryczny. Po pewnym czasie żel  może wyschnąć, przez co jego skład chemiczny może ulec zmianie. Prowadzi to do zmniejszenia przewodzenia prądu elektrycznego. Defibrylatory AED mogą mieć także problemy z analizą, przy złym składzie żelu jakość sygnału się zmniejsza.  Problem stanowi też, gdy prowadzony jest masaż serca.  Podczas masażu serca elektrody mogą się odkleić lub przesunąć. Defibrylator AED będzie miał ograniczone możliwości przeprowadzenia prawidłowej defibrylacji.

Rozwiązanie
Ze względu na zmiany w składzie chemicznym elektrod producent zapewnia odpowiednią jakość elektrod tylko w określonym okresie czasu po wytworzeniu. To jest powód, dlaczego elektrody posiadają”datę ważności”. Okres trwałości różni się w zależności od marki i typu elektrod i trwa od 12 do 60 miesięcy. Ważne jest, aby podczas kontroli okresowej defibrylatora AED elektrody również zostały sprawdzone i w razie potrzeby należy je wymienić.



To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą