Maski antysmogowe

Już wkrótce asortyment OLAMED zostanie poszerzony o maski antysmogowe, przeciwpyłowe.

Ze względu na zbliżający się okres grzewczy, jakość powietrza ulegnie znacznemu pogorszeniu. Dopóki nie zostaną wprowadzone regulacje systemowe dotyczące emisji szkodliwych substancji, będziemy zmuszeni przebywać wśród niebezpiecznych dla zdrowia i życia pierwiastków w powietrzu.

Problem smogu poruszany już był wielokrotnie na naszych stronach. Smog, czyli nienaturalne zjawisko atmosferyczne, polega na jednoczesnym występowaniu zanieczyszczonego powietrza, wynikające z działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych, jak mgły i braku wiatru. W skład smogu wchodzą związki chemiczne, pyły oraz duża wilgotność. Części składowe smogu to trujące związki chemiczne (związku siarki, rtęć, metale ciężkie, amoniak, ołów, związki azotu). Drobny pył  PM2,5, którego cząstki mają mniejszą średnicę niż 2,5um dociera do płuc i dostaje się do krwiobiegu człowieka. Najbardziej zagrożeni szkodliwym działaniem smogu są osoby chorujące na serce i płuca, ludzie starsi, dzieci a także osoby podejmujące wysiłek fizyczny na powietrzu. Związki te mogą powodować alergie, astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli, niewydolność krążeniową, oddechową. Przeprowadzone badania przez ESCAPE wskazują, że w przypadku drobnych zanieczyszczeń (do średnicy 2,5 mikrometra – PM2,5)  wzrost gęstości pyłu o 5 mikrogramów ma jeden metr sześcienny prowadzi do zwiększenia ryzyka śmierci naturalnej o 7%. Wdychanie smogowego powietrza (powietrza zanieczyszczonego PM2,5)  przez kobietę w ciąży wiąże się z ryzykiem autyzmu u płodu. W trakcie trwającego pięć dni Wielkiego Smogu Londyńskiego od 5 do 9 grudnia 1952 roku z powodu komplikacji oddechowych zmarło ponad cztery tysiące osób (łącznie w efekcie działania Smogu w Londynie zmarło około dwunastu tysięcy osób).

Maski antysmogowe przeciwpyłowe w OLAMED

Jak podaje Forbes* Polska znajduje się wysoko w europejskiej statystyce liczby przedwczesnych zgonów. Wyprzedza nas Ukraina. Szacuje się, że liczba Polaków w 2016 roku, którzy zmarli wskutek zanieczyszczonego powietrza pyłami zawieszonymi i ozonem to 26 914. Za nami znajduje się tylko Ukraina z liczbą 54 348 osób.

Zanieczyszczone powietrze zabija serce! To stwierdzony na podstawie badań fakt. Smog wpływa negatywnie na układ sercowo – naczyniowy, układ oddechowy. Przejmujący artykuł w „Pulsie Medycyny”** wskazuje, że 46 tyś. osób w Polsce zmarło w roku 2016 wskutek powikłań spowodowanych smogiem. Określa się, że z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera rocznie około 7 mln ludzi na świecie. Przeraża fakt, że na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, aż 33 to miasta polskie. Smog tworzy mieszanina tysiąca substancji, między którymi zachodzą interakcje. Wśród nich znajdują się między innymi toksyczne pyły (PM 2,5 oraz PM10), tlenek węgla, dwutlenek siarki, sadza, benzoapiren, związki organiczne, metale ciężkie, alergeny, dioksyny. Źródłem pyłów zawieszonych jest w Polsce opalanie domów bardzo złej jakości opałem, korzystanie z nieodpowiednich pieców. Innymi źródłami są przemysł energetyczny, transport drogowy, rolnictwo oraz górnictwo. Zanieczyszczenie wzmagają ciasna zabudowa czy położenie w kotlinach, gdzie jest mało wiatrów, które mogłyby rozwiać zgromadzone zanieczyszczenia. Przodującymi województwami w naszym kraju pod względem zanieczyszczenia powietrza są woj. śląskie oraz woj. małopolskie.

smog-wplywa-na-serce

Kto najbardziej cierpi wskutek smogu?

Przede wszystkim najbardziej narażone na skutki smogu są osoby starsze, osoby borykające się ze schorzeniami układu krążenia, osoby z nadwagą oraz diabetycy.

W jaki sposób smog wpływa na organizm człowieka?

Smog powoduje problemy z pamięcią i koncentracją, udary mózgu, pogłębia stany depresyjne, niepokój, przyspiesza starzenie się układu nerwowego.

Smog utrudnia oddychanie, może powodować katar, kaszel, zapalenie zatok a także podrażniać nos oraz gardło.

Zanieczyszczone powietrze bywa sprawcą zawału serca, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca czy zaburzeń w funkcjonowaniu serca.

Smog wpływa także na płuca, powodując raka, zwiększając infekcje dróg oddechowych, zaostrzając astmę.

Kobiety ciężarne powinny również unikać smogu, gdyż powoduje niską masę urodzeniową dziecka, może prowadzić do obumarcia płodu lub przedwczesnego porodu.

 


Polska znajduje się w gronie najbardziej Państw Unii Europejskiej o największym stężeniu pyły PM2,5.  Największy smog występuje w okresie grzewczym od września do kwietnia. W styczniu 2017 roku w Polsce południowej normy zanieczyszczonego powietrza przekroczyły 3 tysiące procent !!!

Okresy podwyższonego poziomu zanieczyszczenia powietrza są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. W tym czasie częściej niż zwykle dochodzi do udarów mózgu, zawałów serca, zatoru płuc, znacznie zwiększa się śmiertelność. W okresie największego zagrożenia smogiem liczba zgonów wzrasta o 6%, natomiast śmierć z powodów naczyniowo-sercowych (udar mózgu, zawał serca) ponosi 8%. Zwiększona śmiertelność obserwowana jest również kilkanaście dni po epizodach smogowych***.

Należy na bieżąco sprawdzać stan jakości powietrza. Aktualne dane publikuje wojewódzki inspektorat ochrony środowiska. W przypadku przekroczenia norm nie wychodzić z domu lub jeśli to konieczne używać masek ochronnych.

 


Wychodząc na przeciw Państwa potrzebom, chcąc pomóc w ochronie Państwa zdrowia, poszerzymy zakres naszych produktów o maski antysmogowe, zamiennie nazywane maskami przeciwpyłowymi.

Maski antysmogowe w OLAMED

Maski antysmogowe w OLAMED

Maska antysmogowa jest sprzętem indywidualnej ochrony układu oddechowego. Maska antysmogowa pomaga chronić przed szkodliwym działaniem wysokich stężeń zanieczyszczonego powietrza. Maska antysmogowa ma na celu oczyszczanie wdychanego powietrza z części bądź z większości substancji niebezpiecznych. Nie ma żadnych wytycznych dotyczących rodzajów stosowanych masek przeciwpyłowych. Występują jednak istotne normy, które  powinny być spełnione przez maskę antysmogową. Ważne jest, aby maska była poprawnie założona i odpowiednio dopasowana w celu uniknięcia nieszczelności, gdyż wiąże się to z wdychaniem zanieczyszczonego powietrza.

W Unii Europejskiej maski antysmogowe muszą spełniać normę EN 149:2001+A1:2009.  Według tej normy maski antysmogowe dzielą się    na trzy klasy (FFP1, FFP2 i FFP3) w zależności od stopnia ochrony użytkownika wobec aerozoli.


Porównanie parametrów masek filtracyjnych klas FFP1, FFP2 i FFP3****
Parametr FFP1 FFP2 FFP3  
Opis niski poziom ochrony,
stężenie aerozolu ≤ 4× NDS
średni poziom ochrony,
stężenie aerozolu ≤ 10×NDS
wysoki poziom ochrony,
stężenie aerozolu ≤ 20×NDS
 
Skuteczność filtracji [%] 80 94 99  
Całkowity przeciek
wewnętrzny [%]
dla 92% testujących 25 11 5  
dla 80% średnich wyników
każdego z testujących
22 8 2
Maksymalne opory
oddychania [Pa]
wdech (30 l/min) 60 70 100  
wdech (95 l/min) 210 240 300
wydech (160 l/min) 300 300 300

Maski filtrujące, które przeszły badania i ich skuteczność jest zgodna z normami, posiadają wiele oznaczeń:

  • FFP1, FFP2, FFP3 – dla masek filtrujących,
  • numer odpowiedniej normy europejskiej,
  • prawidłowy znak CE
  • oraz opcjonalnych symboli (NR – maska jednorazowego użytku, R – wielokrotnego użytku, D – spełnianie wymagań badania zatkania pyłem dolomitowym)

Jeśli maska nie posiada któregoś z powyższych oznaczeń nie jest maską zgodną z normami.


*Kto zarabia na smogu. Forbes. Marzec 2018. 03/2018, s. 32

**”Zanieczyszczone powietrze zabija serce”, Puls Medycyny, Nr 1 (351), 24 stycznia 2018r, strona 16.

***Puls Medycyny Nr 2 (333), 1 Lutego 2017, Każdy może odczuć skutki smogu, s. 4

****Wikipedia. Hasło: Maska antysmogowa (maska przeciwsmogowa),  www.pl. wikipedia.org



To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą