Niezależność od Złych Nawyków Sercowych

 

 

Początek lata. Wakacje. Urlop. Zabawa. Imprezy. Dlaczego dajemy sobie również urlop od dbania o własny układ krążenia?
Serce to narząd, który zaniedbany w młodości, po 20-30 latach mocno da nam się we znaki. Kiedy organizm zacznie słabnąć, najzwyczajniej zużywać się, lekarz powie nam, że mamy chore serce. Czy jest możliwość przeciwstawienia się zabójcy Nr 1 zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet?

Odpowiedź brzmi: tak. Jeśli zdrowie jest dla nas ważne, można w okresie letnim, je poprawić. Trzeba tylko pozbyć się niezdrowych nawyków, które są dla nas szkodliwe.

Zmiana jednego z tych nawyków może opóźnić choroby serca nawet o kilka lat.

 

Papierosy

Palenie papierosów powoduje różnego rodzaju problemy. Poza śmierdzącymi włosami, ubraniem, przykrym oddechem, gorszą jakością paznokci palenie powoduje choroby jamy ustnej, gardła i płuc. Jeśli kobieta podczas ciąży pali, ryzykuje zahamowanie prawidłowego wzrostu swojego dziecka, a także jego życie. To nie wszystko. Palenie papierosów prowadzi też do chorób serca!

 

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia mają wiele zalet, takich jak utrata masy ciała, obniżenie napięcia mięśniowego, dające więcej energii i ograniczające zapadnięcie na choroby serca. Ćwiczenia fizyczne nie tylko poprawiają kondycję mięśni nóg, rąk, brzucha i in., przede wszystkim wzmacniają mięsień sercowy.

 

Stres

Zły stres jest cichym zabójcą. Stres prowadzi do stwardnienia tętnic, przez podwyższone ciśnienie niszczy tętnice. Zatkane łożyska krwi powstają przez przylegające białe krwinki ze zlepionymi płytkami krwi, jak również z odłożonym tłuszczem i nagromadzonym cukrem. Może też dojść do zamknięcia światła tętnicy (a zatem na przykład do zawału serca lub udaru mózgu).
Stres można osłabić poprzez m.in. ćwiczenia jogi, medytację.

 

Odżywianie

Gotowe dania, jedzenie w 5 minut, fast foody, porcje rozmiarów XXL – wszystko to prowadzi do otyłości, otyłość do cukrzycy typu B, a stąd już krótka droga do chorób serca. Przyzwyczajenia żywieniowe należy zmieniać w kierunki spożywania pełnowartościowych, nieprzetworzonych produktów, małych porcji.

 

 

 

Oczywiście zmiany te nie dadzą rezultatów z dnia na dzień. Stworzenie nowych, zdrowych nawyków trwa od 60 do 90 dni. Jednak ciężka praca i poświęcenie da nam spodziewane i zaskakujące wyniki. POWODZENIA!



To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą