Co robić w czasie czekania na pogotowie?

W jaki sposób możemy pomóc osobie oczekującej na przyjazd specjalistycznej pomocy medycznej? Czasem od momentu wezwania karetki do chwili jej przybycia może upłynąć kilkanaście minut lub więcej.

Podczas oczekiwania na pogotowie możemy pomóc poszkodowanemu na kilka sposobów. Przede wszystkim nie należy panikować. W trakcie rozmowy z dyspozytorem pogotowia trzeba zachować spokój i wykonywać jego polecenia.

Jeśli poszkodowany nie oddycha lub ma agonalny oddech (ciężki oddech wymagający dużego wysiłku, słabe oddechy, głośne przerywane „pojedyncze” westchnięcia) trzeba podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową RKO.  Nie powinno się przenosić osoby chorej do innego pomieszczenia, aby nie spowodować dodatkowych komplikacji.

RKO podejmujemy, gdy pacjent leży płasko na ziemi, unosimy lekko podbródek, ściskamy nos i robimy sztuczne oddychanie. Można użyć maseczek ochronnych tzw. ustników, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z chorym. Wdechy powinny spowodować unoszenie klatki piersiowej. 2 wdechy, następnie 30 uciśnięć klatki piersiowej. Taki cykl prowadzimy do czasu przybycia sanitariuszy.

Jeśli jest w pobliżu  defibrylator AED, podłączamy do pacjenta. Urządzenie samo prowadzi nas przez RKO, dodatkowo analizuje pracę serca i w przypadku konieczności przygotowuje defibrylację.

Dzięki podjętym na czas działaniom, możemy ustabilizować stan poszkodowanego i zwiększyć jego szanse na przeżycie.

 

 



To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą