Genetyka a choroby serca

Jaką rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne w rozwoju chorób serca?

Hipercholesterolemia

Jest to podwyższone powyżej normy stężenie cholesterolu w osoczu krwi. Hipercholesterolemia jest nieprawidłowością metaboliczną, będąca ważnym czynnikiem  wystąpienia wielu chorób układu krążenia, między innymi zawału serca. Wczesne wykrycie tej choroby może ochronić serce przed chorobą. Właściwa dieta prowadząca do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu jest niezbędnym krokiem, aby w przyszłości cieszyć się dobrym zdrowiem. Jeśli ktoś w rodzinie chorował na hipercholesterolemię, to pozostali członkowie rodziny znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Należy skontrolować stan zdrowia i wprowadzić zmiany w życiu, które zmniejszą ryzyko zachorowania.


Geny mogą przenosić ryzyko choroby wieńcowej serca

Pomimo iż, każdy członek rodziny może żyć w innym środowisku, prowadzić inny tryb życia, wymiana genów  jest prawdopodobnie czynnikiem, który może prowadzić do ryzyka chorób przewlekłych. Na przykład wymiana genów może prowadzić do ryzyka choroby niedokrwiennej serca i nadciśnienia tętniczego.
Jeśli w rodzinie jest osoba z chorobą niedokrwienną serca, to jest większe ryzyko rozwoju choroby wieńcowej u członków rodziny niż u osoby, której rodzina nie chorowała na tę chorobę.


Dlaczego spisanie historii zdrowia rodziny jest ważne?
Spisanie historii zdrowia członków rodziny to cenny zapis  chorób i dolegliwości zdrowotnych, które istnieją w rodzinie. Warto przeprowadzić takie badanie już trzy pokolenia przed naszym. Ważne jest zaznaczenie warunków zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi i chorobę wieńcową serca, włączenie czasu postawienia diagnozy,  przyczynę śmierci i wiek członków rodziny.
Rodzinna historia problemów zdrowotnych może być użytecznym narzędziem dla pracowników służby zdrowia w diagnozowaniu chorób, opiece nad chorym oraz dla zrozumienia własnych zagrożeń dla zdrowia.  Taka historia zdrowia pomaga w zapobieganiu chorobom dla siebie jak i dla swoich bliskich.
Jeśli jest w rodzinie chory na  niedokrwistość serca, hipercholesterolemię lub chory z wysokim ciśnieniem krwi, wówczas powinniśmy wykonać badania przesiewowe i co najważniejsze: zmienić styl naszego życia.
Oczywiście, nie możemy zmienić swoich genów, ale możemy zmienić styl życia, który jest niezdrowy. Możemy zmienić nieodpowiednią dietę, brak aktywności i nałogi. Zmiany w prowadzeniu odpowiedniego stylu życia, mogą prowadzić do zmniejszenia ryzyka chorób genetycznych.
Poprzez zastosowanie badań przesiewowych w celu wykrycia wysokiego poziomu cholesterolu, choroby niedokrwiennej serca lub wysokiego ciśnienie krwi, można  zmniejszyć szanse na odziedziczenie choroby.



To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą