Automatyczny defibrylator zewnętrzny to urządzenie medyczne, służące do przeprowadzania zabiegu defibrylacji serca. Celem defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce i umożliwienie mu powrotu do normalnej, regularnej pracy.
Około 100 000 osób rocznie w Polsce zapada na zawał serca
Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK) poza szpitalem dotyczy około 40 000 osób rocznie w Polsce.
Z tej liczby udaje się uratować tylko 5%
Z każdą minutą opóźnienia defibrylacji szanse przeżycia spadają o 7–10%
8 minut to średni czas dotarcia ambulansu w mieście
15 minut poza miastem
4 minuty to statystyczny czas od zatrzymania krążenia do zaistnienia nieodwracalnych zmian w mózgu
NZK, czyli Nagłe Zatrzymanie Krążenia to sytuacja, w której serce przestaje pracować prawidłowo. Człowiek traci przytomność, przestaje oddychać. Mięsień sercowy zaczyna się skurczać w sposób niesynchronizowany. Z tego powodu serce przestaje pompować krew. Nagłe Zatrzymanie Krążenia może spotkać niespodziewanie każdego z nas: osoby dorosłe, jak i dzieci, bez względu na stan zdrowia, wiek czy płeć.
Choroba układu krążenia / Arytmia serca / Silny stres / Uderzenie / Reakcja alergiczna na np. leki / Porażenie prądem / Zwykłe zadławienie
Defibrylator automatyczny prowadzi asystę podczas całego procesu udzielania pierwszej pomocy. Impuls elektryczny jest generowany tylko w przypadku wystąpienia zatrzymania krążenia w rytmie migotania komór lub częstoskurczu komorowego. AED nie zaleci defibrylacji, gdy pacjent tego nie wymaga. Nie można więc nikogo skrzywdzić.
Defibrylacja może uratować życie twoje lub twojej rodziny. Podstawowa wiedza z zakresu defibrylacji pozwoli Ci w krytycznym momencie prawidłowo użyć defibrylatora, przeprowadzić resuscytację i masaż serca