W Polsce urodziły się pierwsze sześcioraczki

Pierwsze w Polsce sześcioraczki są już na świecie!

Lekarze przyznają, że jest to prawdziwy fenomen i sukces

20 maja 2019r. w Szpitalu Uniwersyteckim na Oddziale Neonatologii w Krakowie na świat przyszły sześcioraczki. Cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Zespołami lekarzy kierował prof. Hubert Huras, Kierownik Oddziału Klinicznego Położnictwa i Perinatologii oraz prof. Ryszard Lauterbach, Kierownik Oddziału Klinicznego Neonatologii. Dzieci są zdrowe, ważą około kilograma, oddychają samodzielnie i mają już imiona: Tymon, Filip, Nela, Zosia, Kaja i Malwina.

Ciąża, dzięki wielkiemu zaangażowaniu neonatologów i położników, doprowadzona została aż do 29 tygodnia. Jak podkreśla prof. Lauterbach, lekarzom zależało na tym, by dzieci pozostały jak najdłużej w łonie matki. Po konsultacjach neonatolodzy podjęli decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia, które trwało 45 minut, a na sali operacyjnej znajdowało się 40 osób. Dla każdego z noworodków przygotowano trzyosobowy zespół. Lekarze przygotowani byli, aby powitać na świecie pięcioro dzieci. Szósty maluch okazał się być niespodzianką, lecz błyskawicznie uzupełniono dla niego niezbędny zespół i sprzęt.

Pierwszym pokarmem dzieci było mleko mamy.

LAKTATORY na dobry początek

29-letnia mama sześcioraczków była wzorową pacjentką, czuje się dobrze i już dzień po porodzie odwiedziła swoje dzieci. Na ich powrót do domu czeka 2,5-letni brat.

Warto podkreślić, że ciąża wieloracza, trwająca aż do 29. tygodnia jest ewenementem na skalę światową. Takie porody to rzadkość, zdarzają się raz na 4,7 miliarda ciąż na świecie. Według statystyk ciąża bliźniacza zdarza się 1 raz na 85 porodów, trojacza: 1 na 7,2 tys., czworacza: 1 na 615 tys. , pięcioracza: 1 na 53 mln, sześcioracza: 1 na 4,7 mld, zaś siedmioraczki rodzą się 1 raz na 378 mld.

W 2008 r. Polskę obiegła informacja o narodzinach pięcioraczków, które nota bene przyszły na świat w tym samym Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Wiadomość ta wprawiła w zachwyt Polaków a rodzina Państwa Szymkiewiczów z radością ogłosiła niedawno, że oczekują na kolejnego potomka.

Nie był to pierwszy poród pięcioraczy w Polsce, bowiem ten miał miejsce 12 maja1971r. w Gdańsku. Mówiono wówczas nie tylko o pierwszych pięcioraczkach w Polsce, ale także o ósmym takim porodzie na świecie.

Szczęśliwym Rodzicom i ich dzieciom życzymy dużo zdrowia i siły, a lekarzom gratulujemy rzetelnej i sumiennej pracy.

Redakcja OLAMED