Defibrylatory AED pozwalają bezpiecznie przeprowadzić osobę ratującą życie przez cały proces reanimacyjny. Impuls elektryczny jest generowany w sytuacji, gdy wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia w rytmie częstoskurczu komorowego i migotania komór. Nie zawsze defibrylator AED wygeneruje wstrząs. Jeśli analiza EKG wykaże brak konieczności defibrylacji, defibrylator AED nie przygotuje wyładowania i nie wywoła komendy defibrylacji.
Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, w skrócie określany mianem Defibrylator AED, jest urządzeniem bezpiecznym, skutecznym i ratującym ludzkie życie.
Poniżej znajduje się Schemat resuscytacji z użyciem defibrylatora AED
Powszechny dostęp do defibrylacji to wzniosły pomysł, któremu przyświeca cel umieszczenia znacznej liczby defibrylatorów AED w miejscach prywatnych oraz publicznych. Takie postępowanie znacznie poprawia skuteczność pierwszej pomocy oraz skraca czas reanimacji. Najważniejszym założeniem idei powszechnego dostępu do AED jest zwiększenie bezpieczeństwa społeczeństwa.
Szacuje się, że przeżywalność po nagłym zatrzymaniu krążenia wynosi zaledwie 1 na 10 osób. W największej grupie ryzyka znajdują się szczególnie kobiety po 50 roku życia. Aby uratować osobę w trakcie nagłego zatrzymania krążenia mamy około 10 minut. Najważniejsze są pierwsze cztery minuty. Po czwartej minucie przerwa w dopływie krwi powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu i innych narządach wewnętrznych.
W sytuacji nagłego zatrzymania krążenia najlepszym i jedynym ratunkiem jest poddanie serca poszkodowanego defibrylacji. Z tego względu tak istotny jest powszechny i publiczny dostęp do defibrylatorów AED.
Defibrylatory AED to specjalistyczny sprzęt do przeprowadzania resuscytacji, który samodzielnie analizuje rytm serca. AED są bezpieczne i proste w obsłudze. W sytuacji konieczności przeprowadzenia defibrylacji chwili, defibrylator automatycznie wysyła impuls elektryczny do serca osoby reanimowanej.
Defibrylatory AED dają możliwość przeprowadzenie akcji ratunkowej również przez osoby bez wykształcenia medycznego. Po upewnieniu się, że poszkodowany rzeczywiście potrzebuje interwencji medycznej, należy niezwłocznie udzielić mu pomocy. Defibrylator AED wydaje spokojnym tonem, głośne komendy głosowe, zgodnie z którymi należy postępować. Elektrody połączone z ciałem poszkodowanego, dostarczają do jednostki głównej informacji EKG poszkodowanego i poddają je szczegółowej analizie. W sytuacji konieczności defibrylacji, AED samo dobierze odpowiednią moc oraz liczbę wyładowań elektrycznych do stanu osoby resuscytowanej.