Nadciśnienie tętnicze

Raport Narodowego Funduszu Zdrowia podaje, że na nadciśnienie tętnicze cierpi aż 9,9 mln Polaków, często nieświadomych zagrożenia jakie za sobą niesie. Powoduje ono niewydolność serca i nerek, a także udary mózgu.

Już co trzeci dorosły człowiek w średnim wieku ma problem z nadciśnieniem.

Warto regularnie kontrolować ciśnienie krwi. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego z ciśnieniomierzami naramiennymi oraz ciśnieniomierzami nadgarstkowymi.

tu kupisz SPRAWDZONY CIŚNIENIOMIERZ

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia manifestującą się wartościami wyższymi bądź równymi 140/90 mmHg. Rozróżnia się jego trzy stopnie. Pierwszy stopień: 140/90mmHg, drugi stopień: 160/100mmHg, trzeci stopień: powyżej 180/110mmHg.

Według statystyk NCD Risk Factor Collabration na świecie zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze u 1,13 miliarda ludzi w krajach średnio rozwiniętych. Częściej dotyka ono mężczyzn, bo aż 24 proc., zaś kobiety cierpią na nie w 20 procentach. Z kolei w krajach zachodnich, a także w wysoko rozwiniętych krajach Pacyfiku zauważyć można spadek ciśnienia tętniczego. W Europie z kolei najzdrowszymi pod tym względem krajami są: Cypr, Wielka Brytania, Islandia, Szwajcaria i Belgia.

Jeżeli chodzi o mężczyzn to na 41 krajów europejskich , Polska zajmuje pozycję, czyli jest nawet za Bośnią i Hercegowiną, ale przed Rumunią, Litwą czy Estonią. Z kolei kobiety plasują się na miejscu za Rosją a nawet Ukrainą, lecz przed Litwą i Mołdawią.

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną i szacuje się, że dotyczy ono 45 proc. dorosłej populacji Europy. Zaś wśród osób powyżej 65. roku życia, aż 75 proc. cierpi na to schorzenie. Według statystyk NFZ w Polsce z problemem nadciśnienia boryka się aż 9,9 mln ludzi, czyli niemal co trzecia dorosła osoba. W latach 2013-2018 wzrosła o 28 proc. ambulatoryjna opieka specjalistyczna, z kolei zmalała liczba w podstawowej opiece zdrowotnej dotyczącej nadciśnienia tętniczego.

Leczenie nadciśnienia tętniczego kosztowało NFZ w roku 2018 258 mln zł. 5,8 mln pacjentów w ramach Funduszu skorzystało ze świadczeń zdrowotnych celem leczenia hipertensji. Tylko w 2018 roku zrealizowano 55,2 mln recept na (uwaga!) 127,9 mln opakowań leków na nadciśnienie tętnicze, z kolei ich refundacja wyniosła 1,2 mld zł, co oznacza 14 proc. całego budżetu NFZ pochłonęła refundacja apteczna. Uśredniając, Fundusz dopłacił do jednego pacjenta 137 zł, zatem o 35 zł więcej niż w 2013 roku.

Nieleczona hipertensja prowadzi do wielu powikłań. Wysokie ciśnienie nie tylko uszkadza naczynia krwionośne, ale także organy wewnętrzne. Do najgroźniejszych powikłań nadciśnienia zalicza się: udar mózgu, niewydolność serca, nerek, zawał. Jest to podstępna choroba, działająca w ukryciu, nie dająca oznak nawet przez wiele lat.

Najczęstszymi powikłaniami są:

  • Niewydolność serca– choroba polegająca na tym, że serce zmuszone jest by pompować krew z większą siłą, ze względu na wyższy opór, który stawiają sercu naczynia z powodu wysokiego ciśnienia. Doprowadza to do zgrubienia ścian serca, które z czasem stają się źle odżywione. W konsekwencji serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi do naczyń i nie podrywa potrzeb całego organizmu. Objawami niewydolności serca są m.in. :duszność i łatwe męczenie się.
  • Zawał mięśnia sercowego– innymi słowy martwica mięśnia sercowego, do której dochodzi w wyniku zamknięcia tętnicy wieńcowej, czyli tętnicy odżywiającej komórki mięśniowe serca.
  • Retinopatia nadciśnieniowa– poważna choroba siatkówki oka. Uszkadza ona naczynia zaopatrujące strukturę siatkówki, w wyniku tych uszkodzeń dochodzi do wewnątrzsiatkówkowych krwotoków, które mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenie wzroku.
  • Powstawanie tętniaków– nadciśnienie może spowodować powstanie tętniaka rozwarstwiającego aorty. Aorta jest najważniejszym naczyniem krwionośnym w organizmie człowieka. W przypadku jej uszkodzenia, poprzez nagły skok ciśnienia, szansa przeżycia jest niewielka.
  • Niewydolność nerek– wysokie ciśnienie krwi powoduje także zmiany w budowie tętnic zaopatrujących nerki. Ich gorsze ukrwienie prowadzi do uszkodzeń, nie funkcjonują prawidłowo, przez co w organizmie pozostają niewydalone, szkodliwe dla zdrowia produkty przemiany materii.
  • Udar mózgu– nadciśnienie może doprowadzić do uszkodzenia blaszki miażdżycowej i wytworzenia materiału zatorowego , który wraz z krwią może dostać się do naczyń dostarczających krew do mózgu. W przypadku ich zamknięcia dochodzi do martwicy tkanki mózgowej i wystąpienia objawów neurologicznych, które często są nieodwracalne.

Na rozwój nadciśnienia tętniczego wpływ ma wiele czynników, należą do nich stres, otyłość, urbanizacja, warunki klimatyczne, zła dieta, używki, genetyka, etc.

Statystyki szacują, że w Polsce aż 23 proc. kobiet i 25 proc. mężczyzn powyżej 20 roku życia ma nadwagę.