Co wpływa na kondycję serca?
Choroby serca są najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. W Polsce z tego powodu umiera rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób. Jak zatem dbać o siebie, by utrzymać serce w dobrej formie? Jak ważna jest aktywność fizyczna, kontrola wagi, cholesterolu i ciśnienia krwi? Co robić aby móc cieszyć się dobrze funkcjonującym układem krążenia?
Z badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne, American Heart Association, w skrócie AHA, wynika, że niedostateczna ilość snu niesie za sobą poważne konsekwencje dla kondycji serca. Udowodniono, że osoby sypiające mniej niż 6 godzin na dobę, częściej cierpią z powodu zwiększonego poziomu cholesterolu i współczynnika BMI, czyli tzw. zespołu metabolicznego, przez co narażone są dwa razy bardziej na zawał i inne dolegliwości sercowe. Zagrożone są również cukrzycą oraz wystąpieniem chorób układu krążenia.
Ogromny wpływ na uniknięcie zatkanych tętnic ma wbrew pozorom regularne spożywanie posiłków, szczególnie solidnego śniadania. Jak wynika z raportu naukowców AHA, osoby w średnim wieku, które ograniczały się tylko do porannej kawy lub soku, nie jedząc śniadania, dwukrotnie częściej zapadały na miażdżycę. Zatkanie tętnic przez płytki miażdżycowe ma także miejsce, gdy nadużywa się alkoholu lub pali papierosy.
Brak śniadania w codziennej diecie ma również związek z nadwagą, która jest nieodłączną przyczyną chorób układu krążenia.
Na stan ciśnienia tętniczego ma spory wpływ depresja, szczególnie jeśli utrzymuje się dość długo. Negatywne nastroje, napięcia, ciągle utrzymujący się stres, źle wpływają na serce i zwiększają ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia. Dlatego tak ważna jest aktywność fizyczna, kontrola oddechu, pełne skupienie, relaks, dobrze jest też by uprawiać sport lub choćby jogę, spacery lub medytację.
W roku 2016 naukowcy AHA ujawnili raport, w którym zawarli informacje, że kobiety przechodzące menopauzę, mające prawidłowy współczynnik BMI, lecz ich waga na przestrzeni dekady wahała się o 4-5kg, również są objęte dwukrotnie większym ryzykiem zapadnięcia na choroby serca, niż kobiety, których waga utrzymywała się na poziomie stałym. Co ciekawe, w tych samych badaniach ujawniono, że kobiety, które przez cały czas były lekko otyłe, lecz ich waga nie ulegała wahaniom, nie są objęte aż tak wysokim ryzykiem. Stabilna waga jest bowiem lepsza dla serca niż różnice w wadze, na przestrzeni krótkiego okresu czasu, spowodowane efektem jo-jo oraz dietą.
Jako, że czynnikiem warunkującym sprawność życiową jest higieniczny tryb życia, powinno się wykorzystać wszystkie możliwości jakie daje nam współczesna wiedza i medycyna. Należy stworzyć sobie jak najlepsze warunki dla zachowania dobrego stanu zdrowia.
Groźne schorzenia serca niosące ryzyko powikłań
Jednym z najpopularniejszych jest wirusowe zapalenie mięśnia sercowego, będące następstwem grypy. W trakcie jej przebiegu organizm wytwarza przeciwciała, które niekorzystnie wpływają na serce, nie dając żadnych objawów poza osłabieniem i uczuciem zmęczenia. Nie wolno jednak tego bagatelizować, gdyż może rozwinąć się w kardiomiopatię, czyli w niewydolność serca. Podobnie dzieje się w przypadku źle leczonej anginy. Ona także może doprowadzić do nabytych wad serca. Zupełnie jak wspomniana wcześniej depresja, która jest schorzeniem manifestującym swą obecność spadkiem ciśnienia tętniczego, odczuwalnym bólem w klatce piersiowej, potliwością, zawrotami głowy, kołataniem serca, co w znacznym stopniu je osłabia, a w następstwie prowadzi do powikłań ze strony układu krążenia. Podobne objawy daje chora tarczyca. Jej nadczynność jest niezwykle groźna, ze względu na nadmiar hormonów tarczycowych znacznie przyspieszających pracę serca, co sprzyja rozwojowi arytmii. Niebezpieczna jest także niedoczynność tarczycy, np. choroba Hashimoto, gdyż w trakcie jej przebiegu może rozwinąć się nadciśnienie tętnicze, zmniejszy się może również kurczliwość serca oraz spowalnia się jego praca.
Jak się okazuje nawet zwykła infekcja , spowodowana pozornie błahą próchnicą zęba, może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego. Dzieje się tak, ponieważ bytujące w ogniskach próchnicy bakterie z łatwością dostają się do krwiobiegu, wytwarzając substancje zwiększające krzepliwość krwi, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Ostatecznie w stopniu znacznym utrudnia to pracę serca. Oprócz próchnicy, regularnie należy usuwać także kamień nazębny, ponieważ bytujące na nim bakterie odpowiadają za powstawanie blaszki miażdżycowej.
Stąd tak ważne jest monitowanie swojego stanu zdrowia. Nawet wydające nam się zupełnie nieistotne i błahe infekcje mogą być niezwykle niebezpieczne.
Czy można kontrolować pracę serca?
Serce jest głównym motorem ruchu, niezbędną do życia tłoczącą krew, najbardziej wydajną i niezawodną pompą. Dlatego należy o nie dbać. Skurcze mięśnia sercowego powodują wytwarzanie impulsów prądu elektrycznego, które to decydują o pracy serca. Miejscem odpowiedzialnym za wytwarzanie prądu jest węzeł zatokowy. To właśnie z niego przechodzi on do wyspecjalizowanych komórek, które to prześlą go następnie do innych części serca. To właśnie tę prawidłowość wykorzystano przy konstruowaniu aparatu EKG, którego zadaniem jest rejestracja zmian potencjału elektrycznego, jakie zachodzą na powierzchni ciała pod wpływem prądu elektrycznego wytwarzanego w sercu. Aparat elektrokardiograficzny skonstruowany jest tak, by odbierać sygnały ze skóry za pomocą elektrod mocowanych na ciele lub specjalnych czujników. Odbierane sygnały są następnie wzmacniane i zapisywane przez urządzenie na papierze lub w pamięci aparatu w postaci krzywej pletyzmograficznej. Odzwierciedla to miejsca oraz czas zjawisk elektrycznych jakie zachodzą w sercu, w momencie wykonywania pomiaru EKG. Badanie takie potrafi wykryć wiele chorób, w tym zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego czy zawał serca. Wskazaniem do wykonania pomiaru EKG są następujące objawy:
- Ból w klatce piersiowej
- Kołatanie serca
- Omdlenia, zawroty głowy, etc.
- Nadciśnienie tętnicze
Kontrolowanie akcji serca za pomocą elektrokardiografu jest również wskazane u osób z rozrusznikiem serca, gdyż umożliwia monitorowanie jego pracy. A także u pacjentów z rozpoznaną arytmią oraz tych przyjmujących już leki antyarytmiczne, by móc ocenić progres stanu zdrowia.
Ważne jest by po 40-stym roku życia wykonywać badanie elektrokardiograficzne regularnie, co 1-3 lata.
Jak przygotować się do badania EKG?
W dniu pomiaru lub co najmniej na godzinę przed jego wykonaniem, najlepiej zrezygnować z kawy i palenia papierosów, ponieważ używki te podnoszą ciśnienie i przyspieszają rytm serca. Nie powinno się przepełniać żołądka, ale można zjeść lekki posiłek, by nie zwiększać ciśnienia w jamie brzusznej. Oczywiście nie powinno się także spożywać alkoholu, a wysiłek fizyczny należy zminimalizować. Badanie to jest całkowicie bezpieczne również dla kobiet w ciąży.
Kontrolować pracę serca czy nie?
Elektrokardiografia jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym. Można ją także wykonać samodzielnie, w środowisku domowym za pomocą podręcznych aparatów EKG. Zaletą tych urządzeń jest przede wszystkim ich powszechna dostępność oraz czas wykonywania pomiaru, który to zajmuje od 10 do 30 sekund. Wykonywanie tych badań ma ogromne znaczenie dla przebiegu dalszego leczenia i doboru zabiegów leczniczych. Krzywa pletyzmograficzna, rejestrująca pracę serca dostarcza nam informacji o budowie tego niezwykłego mięśnia. Wskazuje z niezwykłą dokładnością, która komora serca jest przerośnięta lub przeciążona. Jeśli dotyczy to strony lewej, powodem prawdopodobnie będzie nadciśnienie tętnicze, gdy prawej – nadciśnienie płucne. Badanie aparatem elektrokardiograficznym pomaga we wstępnym rozpoznaniu wad zastawek serca, czy zapalnych chorób mięśnia sercowego. Jednak największą jego zaletą jest ujawnienie niedokrwienia mięśnia sercowego, cech zawału lub pozostałych po nim blizn. Pomiar ukazuje zaburzenia ukrwienia w chwili, gdy one występują w czasie rzeczywistym, ale również i te, które pozostawiły trwały ślad w elektrycznej sprawności serca.
Dlaczego podręczny aparat EKG?
Wczesne wykrycie i zdiagnozowanie choroby serca pomaga rozpocząć leczenie, zapobiegając tym samym rozwojowi choroby.
Podręczny monitor EKG jest niekonwencjonalnym narzędziem diagnostycznym, pomagającym wykrywać choroby naczyniowo-sercowe, ponieważ pozwala na przeprowadzenie pomiaru w dowolnym miejscu i w każdej chwili, np. w przypadku wystąpienia bólu w klatce lub zasłabnięcia. Monitor EKG analizuje, rejestruje oraz wyświetla przebieg krzywej pletyzmograficznej oraz tętno. Jego ogromną zaletą jest to, że po podłączeniu do komputera, użytkownik może wydrukować przebieg krzywej EKG i wraz z diagnozą wydaną przez urządzenie, przedstawić je lekarzowi. Inną jego zaletą jest jego rozmiar. Niewielkie wymiary urządzenia sprawiają, że może być wykorzystywane zarówno w szpitalu jak i w warunkach domowych.
PODRĘCZNY APARAT EKG SKLEPJakie choroby wskazuje następujące EKG oraz kto powinien szczególnie monitorować pracę serca?
Urządzenie wydaje następujące diagnozy:
Prawidłowo, brak pulsu, VPB przypadkowe, VPB Trigeminia, VPB Bigeminia, VPB para, VPB pobudz 3, VPB pobudz 4, VPB R/T, Bradykardia, Tachykardia, Arytmia, Uniesienie ST, obniżenie ST.
Podręczny aparat EKG dedykowany jest osobom:
- z zaburzeniami rytmu serca,
- z niewydolnością serca,
- z chorobą wieńcową serca,
- z kołataniem serca,
- z nadciśnieniem,
- z cukrzycą,
- otyłym,
- starszym
a także wszystkim osobom, które chcą mieć serce pod kontrolą.
Źródło:
www.poradnikzdrowie.pl
www.olamed.com.pl/produkt/podreczny-aparat-ekg/