Smog wpływa na serce!

Smog, czyli zjawisko atmosferyczne polegające na jednoczesnym utrzymywaniu się zanieczyszczonego powietrza, będącego wynikiem działalności człowieka oraz naturalnych zjawisk takich jak mgła. Nazwa smog pochodzi od dwóch angielskich słów smoke (dym) oraz fog (mgła).

Części składowe smogu to trujące związki chemiczne (związku siarki, rtęć, metale ciężkie, amoniak, ołów, związki azotu). Drobny pył  PM2,5, którego cząstki mają mniejszą średnicę niż 2,5um dociera do płuc i dostaje się do krwiobiegu człowieka. Najbardziej zagrożeni szkodliwym działaniem smogu są osoby chorujące na serce i płuca, ludzie starsi, dzieci a także osoby podejmujące wysiłek fizyczny na powietrzu.

Polska znajduje się w gronie najbardziej Państw Unii Europejskiej o największym stężeniu puły PM2,5.  Największy smog występuje w okresie grzewczym od września do kwietnia. W styczniu 2017 roku w Polsce południowej normy zanieczyszczonego powietrza przekroczyły 3 tysiące procent !!!

Okresy podwyższonego poziomu zanieczyszczenia powietrza są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. W tym czasie częściej niż zwykle dochodzi do udarów mózgu, zawałów serca, zatoru płuc, znacznie zwiększa się śmiertelność. W okresie największego zagrożenia smogiem liczba zgonów wzrasta o 6%, natomiast śmierć z powodów naczyniowo-sercowych (udar mózgu, zawał serca) ponosi 8%. Zwiększona śmiertelność obserwowana jest również kilkanaście dni po epizodach smogowych*.

Należy na bieżąco sprawdzać stan jakości powietrza. Aktualne dane publikuje wojewódzki inspektorat ochrony środowiska. W przypadku przekroczenia norm nie wychodzić z domu lub jeśli to konieczne używać masek ochronnych.

*Puls Medycyny Nr 2 (333), 1 Lutego 2017, Każdy może odczuć skutki smogu, s. 4



To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą