Wielkie Otwarcie Oddziału Kardiologicznego w Myszkowie

Lata walki o kontrakt z NFZ przez SP ZOZ Myszków i Starostwo Powiatowe zaowocowały uroczystym otwarciem Oddziału Kardiologicznego w dn. 22.05.2019r.

We wrześniu 2016r. Oddział polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Myszkowie oficjalnie ogłosił decyzję o zawieszeniu działalności placówki, która przez zaledwie 3 lata działalności przyjęła ponad 2100 pacjentów w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia, nie tylko z powiatu myszkowskiego, ale również zawierciańskiego, z Woźnik w powiecie lublinieckim oraz gminy Siewierz w powiecie będzińskim.

Narodowy Fundusz Zdrowia zawzięcie odmawiał przedłużenia kontraktu z PAK-em tłumacząc, że pacjenci z tego rejonu są zabezpieczeni odpowiednio, gdyż w Dąbrowie Górniczej i Częstochowie są podobne placówki, tym samym zachęcając do korzystania z ich usług.

Jak ważna jest każda minuta w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca można dowiedzieć się z artykułu: Defibrylator AED na Nagłe Zatrzymanie Krążenia

Oddział Kardiologii grupy American Heart of Poland działał w Myszkowie od października 2013r. w Powiatowym Szpitalu, umożliwiając szybką interwencję kardiologiczną oraz efektywne leczenie. Brak Oddziału stwarzał realne zagrożenie dla życia pacjentów.

Stojący na czele Zarządu Powiatu, starosta Piotr Kołodziejczyk wraz z dyrekcją Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej , będącego stroną w umowie zawartej na okres 01.06.2019r. – 31.05.2021r., wywalczyli kontrakt , tym samym przywracając do Myszkowa Oddział Kardiologiczny.

Kontrakt obejmuje m.in. leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego, ostrych zespołów wieńcowych z zastosowaniem kardiologii interwencyjnej oraz hospitalizacji. Pacjenci będą pod stałym nadzorem aparatury EKG, a osoby z zawałem będą pod stałym Intensywnym Nadzorem Kardiologicznym, gdyż Oddział wyposażono w pięć łóżek monitorowanych. Oddział podzielono między dwa piętra, na jednym hospitalizowani będą pacjenci ze stabilnym stanem zdrowia, na drugim ci wymagający Intensywnego Nadzoru.

Gości przywitał starosta, Piotr Kołodziejczyk, a wśród nich znaleźli się m. in. Dyrektor śląskiego oddziału NFZ, Piotr Nowak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Zdzisława Polak i Janusz Romaniuk, radna Rady Powiatu w Myszkowie Dorota Kaim-Hagar, poseł na sejm RP Mariusz Trepka.

Piotr Kołodziejczyk wyraził słowa wdzięczności dla dyrekcji Szpitala Powiatowego w Myszkowie za sprawne przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, co wpłynęło na precyzyjny kontakt z NFZ. Podziękował również dr Andrzejowi Sosnowskiemu za jego pomoc w wyekwipowaniu Oddziału w wysokiej klasy sprzęt medyczny.

Oddział został poświęcony przez ks. prałata Jana Batorskiego.